Kontakt

Związek Harcerstwa Polskiego

Hufiec Kwidzyn
im. Kwidzyniaków

ul. Warszawska 14

82-500 Kwidzyn

Komendant Hufca:
601 911 566

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

BIP

 

Nowy Sztandar

12.03.2016


Otrzymaliśmy nowy Sztandar!!

 - Lista darczyńców -

 

„Jeszcze jeden taki zlot, jeszcze jedna taka myśl,

jest daleko gdzieś mój dom - Szałamaja DZIŚ!”

Tradycyjnie w pierwszy weekend marca, który w roku 2011 przypadł na 4-6 marca zaprosiliśmy naszych harcerskich przyjaciół i turystów wszelakiej maści do Kwidzyna na XXVII „Szałamaję”, na nasze wspólne śpiewanie i  szałamajowe spotkania.

Wspierały nas już turystyczne szlaki, leśne zacisza, wiosenne motyle i blask harcerskiego ogniska, niebo pełne aniołów – w tekstach piosenek i szałamajowym klimacie. Tegoroczne nasze marzenie to... Morskie opowieści.
Oczekiwanie, aby wspólnie podryfować po falach piosenki, harcerskich i poetyckich klimatach i naszej wspólnej zabawie…
Wszystkie propozycje przybyłych Gości wybrzmiały  na  scenie kwidzyńskiego Teatru. Było turystycznie, swojsko i w harcerskim stylu, okraszonym zdolnościami, talentem i zaletami młodych artystów – solo, w duetach i zespołowo.
Najważniejsze cele Szałamai to:

  • Pielęgnacja harcerskich korzeni  i wzbogacenie harcerskich  tradycji i obyczajów. W  ZHP  jest  i tworzy Nieprzetarty Szlak.
  • Popularyzacja dobrej piosenki.
  • Zapoznanie z Powiślańskimi urokami Kultury, Turystyki, Historii.
  • Inspirowanie młodych wykonawców do dalszych poszukiwań i udoskonaleń warsztatu.
  • Bogacenie swojego repertuaru i zbioru śpiewnikowego.
  • Konfrontacja swoich umiejętności wokalnych i muzycznych z umiejętnościami innych.
  • Wspólne przeżycie wielu wspaniałych chwil w gronie przyjaciół.
  • Integracja środowisk twórczych – poeci, turyści,  mieszkańcy , harcerze, młodzież niepełnosprawna ...


Od 27 lat organizatorem Festiwalu są instruktorzy i kadra młodzieżowa Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Kwidzyniaków z Kwidzyna, przy wsparciu Burmistrza Miasta Kwidzyna, starosty Kwidzyńskiego, Kwidzyńskiego Centrum Kultury, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kwidzynie. Tegoroczne Bazy noclegowe dla gości mieściły się w szkołach: Szkole  Podstawowa nr 4, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczy  w Kwidzynie.
Przez dwa dni wysłuchano młodych wykonawców w trzech kategoriach: w  dniu  harcerskim – Drużyny (11grup) i soliści (8) oraz zmagania Nieprzetartego Szlaku (6 grup) i soliści (2), w dniu turystycznym i poezji śpiewanej – zespoły (13) i soliści (38).
Tegoroczne przesłuchania oceniały dwa zespoły Jurorów. Dzień Harcerski oceniali: harcmistrzynie Bogumiła Sitko, Bożena Pankowska i hm Mieczysław Dzikowski. Jurorzy uznali że przedstawiony repertuar wkomponował się w styl i klimat Festiwalu. Mimo, że słuchając wykonawców można było zauważyć różnice w poziomie wykonania. Piosenka harcerska nadal żyje i się rozwija. Co zostało zauważone i podkreślone przez oceniających. 
Dzień drugi Festiwalu oceniało Jury w składzie: Timur Gawryś, Łukasz Majewski i Marcin Skrzypczak. Wszyscy panowie to wykonawcy, bywalcy podobnych do naszego Festiwali, kompozytorzy. Zauważyli duży rozrzut repertuarowy, a i też wysłuchanie ponad 45 wykonawców (jednego dnia!) to nie lada sztuka. Podkreślono ciekawe interpretacje, szczególnie w kategorii solistów. Zauważono i nagrodzono zespoły grające „na żywo’. Szczególnie podziękowano za zaangażowanie i dobór repertuaru  instruktorom i opiekunom muzykujących grup.
Laureaci mogli pokazać swoje umiejętności i zaprezentować nagrodzone utwory podczas Koncertu Galowego. Wszystko to odbywało się w ciągu jednego dnia – tu ukłon dla Komendy i Kadry Festiwalu. Ogarniecie przedsięwzięcia wymaga od nas dużej dyscypliny, zgrania się i oczywiście współpracy nie tylko na polu służby harcerskiej ale także na gruncie towarzyskim. Logistyka i strategia działania – to nasze doświadczenie i bardzo dobre „dobranie” odpowiednich osób do danego im działania.
Na tegorocznym Festiwalu pojawiała się także dodatkowa niespodzianka. Komenda Hufca ZHP Kwidzyn postanowiła podkreślić 100-lecie powstania harcerstwa polskiego, którego  rok obchodzimy w naszej Gdańskiej Chorągwi ZHP i zaprosiliśmy I Sztumską Drużynę Harcerską AKT.ES, która pod wodzą dh Kseni i dh Kamili przedstawili widowisko muzyczno – baletowe „Naznaczeni Duchem Czasu”. Przedstawienie bardzo się podobało. Gwiazdą XXVII Szałamai był zespół „Cztery Refy” wykonujący muzykę celtycką ze wskazaniem na szanty.
Szałamaja to święto muzyki, młodości i wspólnej zabawy . Mamy wiele radości z organizowania naszego Festiwalu. Zawsze ku wiośnie „budzą się nasze marzenia…”, jak to słychać w hymnie kolejnych Szałamaj.
 
Dziękujemy Gościom i wszystkim przyjaciołom naszej imprezy. Gratulujemy Laureatom A.D.2011:
 
Kategoria: Zmagania Nieprzetartego Szlaku
I miejsce 68 DH „Wesołe Włóczęgi” im.M Grzegorzewskiej z Kwidzyna
II miejsce „Kocury” ze Słupska
III miejsce „Uśnickie Anioły” z Uśnic
Wyróżnienie dla Katarzyny Kos ze Słupska
Publiczność swoja nagrodę w tej kategorii przyznała Ewie Piołunkowskiej.
 
Kategoria: Piosenka Harcerska 
Zespoły 
I miejsce 15 ADH „Muszelki” z Ustki
II miejsce dla Próbnej Drużyny Harcerskiej przy SP4 z Kwidzyna
II miejsce dla 13 Środowiskowej Wielopoziomowej Grunwaldzkiej DH ”Szperacze” z Lidzbarka Welskiego
III miejsce zespołu Hufca ZHP Stare Pole
III miejsce dla 6 ADH „Waleczni” z Hufca ZHP Kwidzyn
Wyróżnienie dla Zespołu „Siebie Warci” z Rumii
Publiczność swoja nagrodę w tej kategorii przyznała 6 Drużynie Starszoharcerskiej „Białe Wilki” ze Sztumu
Kategoria: Piosenka Harcerska 
Soliści
I miejsce dla Sylwii Kosowicz z Lidzbarka Welskiego
II miejsce dla Dominiki Brzostek z Rumii 
III miejsce dla Moniki Zapalskiej z Lidzbarka Welskiego
Wyróżnienie dla Karoliny Kowalczuk, Pauliny Piórkowskiej i Dominiki Prangi 
 
Kategoria: Piosenka Turystyczna i Poezja Śpiewana
Zespoły 
I miejsce Zespół „Echelle” z Ustki
II miejsce Zespół „Propaganda” z Malborka
III miejsce dla Duetu Marta i Kasia z Gdańska 
Wyróżnienie dla Zespołu „Pover” z Rumii i „Arabeska” z Gdańska 
 
Kategoria: Piosenka Turystyczna i Poezja Śpiewana
Soliści
I miejsce dla Alicji Bieleckiej z Kwidzyna
II miejsce dla Julii Nowakowskiej z Kwidzyna
III miejsce dla Sylwii Kosowicz z Lidzbarka Welskiego
Wyróżnienia dla Magdaleny Jaks z Zespołem „Siebie Warci” z Rumii, Magdaleny Kamińskiej, Abigajl Kocur, Agnieszki Majk oraz Anastasiyi Smirnovej.
Publiczność swoją nagrodę przyznała Agnieszce Majk z Grudziądza .
 
 
A na przyszły rok wszystkim miłośnikom harcerskiej piosenki i naszego stylu bycia życzymy:
 


Wszystkiego czego Wam trzeba:
autostrady wiodącej do nieba
bez żadnych ograniczeń prędkości,
do tego jeszcze ogromu radości
z każdego, coraz szczęśliwszego dnia,
który spełnia Wasze marzenia.
Żeby Wam nigdy nie zabrakło w domu
talerza klusek i makaronu,
słońca bez końca, kwiatów pachnących,
a tuż za oknem ptaków śpiewających.
Każde z tych życzeń na pewno się spełni,
ponieważ płynie prosto z serca głębi.
 


 
Z harcerskim pozdrowieniem
Czuj! Czuwaj!
Hufcowa skryba hm. Dorota Łoś