Kontakt

Związek Harcerstwa Polskiego

Hufiec Kwidzyn
im. Kwidzyniaków

ul. Warszawska 14

82-500 Kwidzyn

Komendant Hufca:
601 911 566

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

BIP

 

Nowy Sztandar

12.03.2016


Otrzymaliśmy nowy Sztandar!!

 - Lista darczyńców -

"Pamiętam go jako ciekawskiego zucha. Niekiedy po zbiórkach swojej drużyny zuchowej potrafił zostawać dłużej niż inne dzieci i wpraszać się na zbiórki harcerskie. W jego oczach widać było że więcej wie i więcej rozumie od swoich rówieśników. Ciągle był wszystkiego ciekawy, aż nazbyt widoczne było, że być zuchem to dla niego za mało. Zazdrościł starszym chłopcom, ze już są harcerzami. Ta swoistego rodzaju niecierpliwość życiowa zaprowadziła Go do najwyższych funkcji w ZHP, które zdobywał krok po kroku…" tak wspomina swojego wychowanka hm Krystyna Marmura.

W 12 Drużynie Harcerskiej  przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Kwidzynie  dh Jurek zdobywał kolejne stopnie i pełnił funkcje od zastępowego poczynając, przez  przybocznego i drużynowego aż do funkcji zastępcy Komendanta Szczepu.

 

"Pamiętam go jako ciekawskiego zucha. Niekiedy po zbiórkach swojej drużyny zuchowej potrafił zostawać dłużej niż inne dzieci i wpraszać się na zbiórki harcerskie. W jego oczach widać było że więcej wie i więcej rozumie od swoich rówieśników. Ciągle był wszystkiego ciekawy, aż nazbyt widoczne było, że być zuchem to dla niego za mało. Zazdrościł starszym chłopcom, ze już są harcerzami. Ta swoistego rodzaju niecierpliwość życiowa zaprowadziła Go do najwyższych funkcji w ZHP, które zdobywał krok po kroku…" tak wspomina swojego wychowanka hm Krystyna Marmura.

W 12 Drużynie Harcerskiej  przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Kwidzynie  dh Jurek zdobywał kolejne stopnie i pełnił funkcje od zastępowego poczynając, przez  przybocznego i drużynowego aż do funkcji zastępcy Komendanta Szczepu.

Był inicjatorem nadania szczepowi harcerskiemu  w Szkole Nr 1, imienia Tadeusza Odrowskiego –  zasłużonego dla miasta Kwidzyna działacza na rzecz niepodległości Dolnego Powiśla.

Od stycznia 1966 roku podjął pracę w Chorągwi Gdańskiej ZHP pełniąc kolejno funkcje instruktora programowego Komendy Hufca ZHP w Kwidzynie, w latach 1967 do 1970 Komendanta Hufca w Sztumie a od 16 września 1970 do 31 grudnia 1970 roku Komendanta Hufca ZHP Kwidzyn.

Po przeniesieniu się do Olsztyna, został powołany do pracy etatowej w Zarządzie Powiatowym Związku Młodzieży Wiejskiej w Olsztynie.

W następnych latach pracował w Komendzie Olsztyńskiej Chorągwi ZHP, na stanowisku z-cy Komendanta Chorągwi.

Honorowy tytuł Harcmistrza Polski Ludowej uzyskał w 1981 roku.

Za sumienną pracę na różnych stanowiskach dh Jurek otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień:

  • W 1983 roku – Srebrny Krzyż Zasługi,
  • W 1986 roku – najbardziej cenioną przez instruktorów harcerskich Odznakę Przyjaciela Dziecka.

Dh Jurek kochał harcerstwo i pracę wychowawczą z młodzieżą. Zawsze z poświęceniem angażował się w służbę harcerską. Był świetnym jej organizatorem.

Odszedł na wieczną wartę w dniu 23 lipca 1994 roku. Cześć jego pamięci.

Opracował hm Henryk Hawliczek.