Kontakt

Związek Harcerstwa Polskiego

Hufiec Kwidzyn
im. Kwidzyniaków

ul. Warszawska 14

82-500 Kwidzyn

Komendant Hufca:
601 911 566

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

BIP

 

Nowy Sztandar

12.03.2016


Otrzymaliśmy nowy Sztandar!!

 - Lista darczyńców -

Pierwszym, z prawdziwego zdarzenia, obozem zorganizowanym przez harcerzy kwidzyńskich był obóz w Kleczewie. Odbył się on w 1947 roku w Kleczewie nad jeziorem zwanym obecnie Kucki. Dużej pomocy udzieliło nam, przy jego przygotowaniu, Koło Przyjaciół Harcerzy. Trwał 24 dni tj. od 2 do 24 lipca. Całością kierował nasz hufcowy hm. Henryk Nogajski – "Żarłoczny Kruk". Oboźnym został phm. Jan Machutta "Chudy Lis". Ponieważ druh oboźny był nauczycielem i jego obowiązki zawodowe mogły czasami kolidować z pracą harcerską, więc komendant Nogajski wyznaczył także i mnie  do pełnienia funkcji oboźnego, co poczytywałem sobie za wielki zaszczyt.

Na początku, jeszcze przed obozem, wyjechałem do Kleczewa wraz z zastępem kwatermistrzowskim. Należało rozstawić namioty dla uczestników i kadry, namiot – magazyn, świetlicę i latryny. Do dyspozycji mieliśmy duże, ciężkie, w kształcie kwadratu namioty tzw. kanadyjki pochodzące z amerykańskiego demobilu.

Czytaj więcej...

Wśród różnych dokumentów i pamiętników znajduje się pieczołowicie przechowywany nieduży, cienki zeszyt. Jest to mój "Dziennik" pisany podczas kursu podharcmistrzowskiego, który odbył się w Nowej Wiosce k/ Kwidzyna od 24 lipca do 10 sierpnia 1947 roku.

Już drugi rok Morska Chorągiew HARCERZY Z Gdańska próbowała przeprowadzić większą akcję szkoleniową dla instruktorów ZHP. Zapotrzebowanie było duże, toteż okazja nadarzyła się owego lata. W pięknych okolicach dawnego powiatu kwidzyńskiego na terenie parku przy pałacyku dawnej dziedziczki niemieckiej - córki Von Poulusa znalazło zakwaterowanie kilka kursów instruktorskich:

  • kurs podharcmistrzowski "Matecznik" dla instruktorów harcerskich pod komendą  hm Duszoty,
  • kurs podharcmisrzowski dla instruktorów zuchowych,
  • kurs dla drużynowych,
  • kurs drużynowych drużyn specjalnościowych,
  • drużyna gospodarcza z Technikum Ekonomicznego z Sopotu pod komendą hm Ferdynanda Trappa - dyrektora tejże szkoły,
  • kolonie zuchowe dla kwidzyńskich zuszków pod komendą pdh Jana Machutty "Chudego Lisa",

Zgrupowanie nosiło nazwę Rzeczpospolitej Harcerskiej, a jego komendantem był hm Roman Fruszczyński - komendant Chorągwi Morskiej Harcerzy.

Czytaj więcej...

Miałem już dwudziesty rok życia (za pasem matura), sporo sprawności, kilka lat pracy w ZHP, więc postanowiłem ubiegać się o to, by zdobyć najwyższy stopień – Harcerza Rzeczpospolitej. Jednakże przedtem pragnąłem zdobyć sprawności: "pływaka II" oraz "pływaka ratownika".

Było to na obozie w Kleczewie. Chęć zdobycia tej sprawności zgłosiłem już przed wyjazdem na obóz. A te dni upływały bardzo szybko i nie spostrzegłem nawet, jak dawno minął już półmetek. Zbliżało się jego zakończenie. Nie działo się nic, co zapowiadałoby przybliżenie próby. Jednakże okazało się, że komendant obozu pamiętał o tym. Pewnego dnia oznajmił mi, że do zdobywania tej sprawności zgłosiło się jeszcze dwóch czy trzech harcerzy. Ponieważ on sam i oboźny nie czuli się kompetentni w tym zakresie, więc postanowili, że dh hm Ferdynand Trapp doświadczony ratownik, komendant obozu z Gdańska przeszkoli nas w zakresie ratownictwa wodnego i zorganizuje próbę na tę sprawność.

Czytaj więcej...