Kontakt

Związek Harcerstwa Polskiego

Hufiec Kwidzyn
im. Kwidzyniaków

ul. Warszawska 14

82-500 Kwidzyn

Komendant Hufca:
601 911 566

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

BIP

 

Nowy Sztandar

12.03.2016


Otrzymaliśmy nowy Sztandar!!

 - Lista darczyńców -

06-16 sierpnia 2018 Cztery zastępy zuchowo-harcerskie (3 KDH „Bona Ventura” im. Powstańców Warszawskich, 6 KDH „ Dzwonki: 2 GZ „Odważne Tygrysy”) wzięły udział w największej tegorocznej akcji letniej, czyli Zlocie Stulecia Związku Harcerstwa Polskiego na Wyspie Sobieszewskiej. Zuchy i harcerze tworzyli jedną zlotową drużynę, składającą się z 4 zastępów. Przez 10 dni uczestnicy Zlotu uczyli się samodzielności, zaradności, a przede wszystkim współpracy podczas codziennego obozowego życia. Nowe umiejętności i przyjaźnie udało się zdobyć dzięki bogatej ofercie programowej, działającej w następujących obszarach: dziedzictwo, cywilizacja, źródło, służba, natura, kalejdoskop, rozwój, dzień regionów. A wszystko w myśl hasła „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro”.

15 – 30 lipca 2018 1 AWDH „AKT.es” wyjechała na obóz w Rudawy Janowickie, które bardzo się spodobały zuchom i harcerzom. Po rozstawieniu namiotów oraz zbudowaniu wszystkich ważnych urządzeń obozowych członkowie drużyny zaczęli poznawać kulturę Indian, a także zdobywać nową wiedzę i umiejętności harcerskie i zuchowe. Udało się też zdobyć szczyty takie jak: Krzyżna, Skalnik, Mała Ostra i Starościńskie Skały. Zuchy i harcerze odwiedzili Skalne Miasto w Czechach, które niesamowicie ich urzekło. Na obozie nie zabrakło oczywiście służby w kuchni, która okazała się bardzo przyjemna. Był też czas ważnych chwil i ceremonii. Harcerze składali Przyrzeczenie Harcerskie, zuchy Obietnicę Zucha. Przyznano barwy drużyny. Każdy dzień był nową fantastyczną przygodą.

13-25 lipca 2018 W Siemianach odbył się Zlot Drużyn Hufca ZHP Kwidzyn pod hasłem „Mamy Niepodległą”. Po zbudowaniu wszystkich ważnych urządzeń obozowych, jak płot brama i suszarnia, nadszedł czas na wspólne gry i zabawy.. Harcerze doskonalili swoje umiejętności, nie tylko te harcerskie, ale i życiowe, na przykład kulinarne. Odbyła się też tradycyjna wędrówka nad jezioro Jasne. Podczas drogi harcerze poznawali przyrodę a także legendy Siemian. Na koniec wędrówki, po odpoczynku, harcerze udali się do Białego Chłopa i poznali jego historię. Cały hufiec uczestniczył w zajęciach na żaglówkach. Pod okiem wykwalifikowanych sterników harcerze zdobywali umiejętności żeglarskie. 

W dniu 19.07.2018 odbyło się wspólne wyjście na szanty. W miejscowym barze harcerze miło spędzili czas przy śpiewaniu szant. Dnia 23.07.2018 zorganizowany został jarmark rozmaitości. Każda drużyna przygotowała swoje stanowisko. Wszyscy wspólnie się bawili. Dzięki sprzyjającej pogodzie harcerze mogli spędzać dużo czasu nad jeziorem. Nie zabrakło także wspólnych ognisk i gier terenowych. Za interesujące zajęcie harcerze uznali też własnoręczne zdobienie kubków-pamiątek z obozu. Mniejszym powodzeniem cieszył się niestety rejs statkiem po Jezioraku. Jedna grupa płynęła w palącym słońcu, a inna w deszczu. Wszyscy byli szczęśliwi, gdy wycieczka skończyła się, a harcerzy powitały rozświetlone słońcem Siemiany.

23 czerwca 2018 Dwie gromady zuchowe: „Odważne Tygrysy” i „Waleczne Wilczki” wzięły udział w wycieczce do Ośrodka Jeździeckiego w Julianowie. W czasie wyjazdu zuchy dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o koniach i jeździectwie oraz o historii wojska polskiego. Zuchy zwiedziły stajnie, zobaczyły wystawę zabytkowych siodeł, broni i innych pamiątek, wzięły udział w poszukiwaniu zaginionego traktu i ognisku, pojeździły na dwóch kucykach - Zorce i Żwirku oraz zobaczyły pokazową jazdę jeźdźców z Ośrodka, między innymi: pokaz ujeżdżenia, skoków, podstaw woltyżerki i szarżującego ułana. Wszystkim zuchom bardzo podobał się wyjazd, a szczególnie wielkim zainteresowaniem cieszyła się hodowla jaskółek, dzika kura Izabela i kucyk Żwirek.

22-24 czerwca 2018 W ten weekend odbył się biwak 1 AWDH „AKT.es” w Orkuszu. Piątkowy wieczór rozpoczął się zbieraniem drewna, by zuchy i harcerze mogli później usmażyć kiełbaski na ognisku oraz ugotować wodę na herbatę. Dzięki świeżo zdobytym umiejętnościom w sobotni poranek śniadanie udało się przygotować bardzo szybko i sprawnie. Po śniadaniu członkowie drużyny wspólnie poćwiczyli musztrę i zebrali drewno, by móc tym razem ugotować obiad. Drużyna świętowała też urodziny swojej drużynowej, druhny phm. Kseni Grekulak. Dzień zakończył się świeczkowiskiem, mówiącym o drużynie i przyjaźni.

23-24 czerwca 2018 W siedzibie Hufca odbył się biwak 10 KDH. Harcerze zajmowali się przygotowaniem do obozu. Bawili się też w różne gry integracyjne.

22-23 czerwca 2018 W siedzibie Hufca odbył się biwak 11 DH „Widmo”. Harcerze przygotowywali się do swojego pierwszego obozu, wybierali sprawności do zdobycia na obozie i uczyli się pieśni obrzędowych. Odbyła się też gra miejska, która bardzo spodobała się wszystkim członkom drużyny.

16 czerwca 2018 W Jaromierzu odbyła się Młodzieżowa Eskapada Pożarnicza, nazywana Rajdem MDP. Udział w niej wzięły 6 KDH „Dzwonki” oraz 23 DH „Bezimienni”. Rajd MDP to konkurencje sprawnościowe oraz zręcznościowe, a także sprawdzające i przekazujące wiedzę z wyżej wymienionego zakresu. Trasa rajdu liczyła ok 8 km i wiodła po terenach leśnych (Nadleśnictwo Kwidzyn) pomiędzy jeziorem Kucki w Jaromierzu a jeziorem Różanym w Rozajnach Małych. Zadaniem drużyn było dotarcie do mety, po drodze zaliczając zadania w poszczególnych punktach kontrolnych. Rajd nie był na czas. Zwyciężyły drużyny, które najlepiej sprostały zadaniom w poszczególnych punktach kontrolnych. Rajd swoją tematyką nawiązał także do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 czerwca 2018 Na dodatkowym posiedzeniu KSI próbę przewodnikowską otworzyli członkowie 23 DH „Bezimienni”: druh Dariusz Szudziński (opiekun próby to druh phm. Andrzej Delewski), druhna Marcelina Cicha i druhna Justyna Skaja. Opiekunką obu prób została druhna hm. Dorota Łoś.

08 czerwca 2018 Harcerze z 23 DH „Bezimienni”, pod opieką druhny pwd. Anety Walczak, wzięli udział w obchodach Nocy Bibliotek. Obchody miały miejsce w szkolnej bibliotece w Morawach. Z harcerzami spotkał się między innymi wójt gminy Gardeja, jego zastępczyni, kierownik biblioteki w Gardei. Każda z zaproszonych osób czytała fragment wybranej przez siebie książki. Było ognisko, podchody literackie, żywa lekcja pszczelarstwa. Całe wydarzenie skończyło się nad ranem.

04 czerwca 2018 Na planowym posiedzeniu KSI próbę przewodnikowską otworzyła przyboczna 7 KDH „Nieliczni”, druhna samarytanka Alicja Karpińska. Opiekunem próby została druhna hm. Anna Pokrzeptowicz.

02 czerwca 2018 Druhna phm. Ksenia Grekulak, drużynowa 1 AWDH „Akt.es” wraz z przyboczną druhną pwd. Wiktorią Trzcińską. uczestniczyły w spotkaniu podsumowującym realizację projektów z Messengers of Peace w Gdańsku. Spotkanie z instruktorami-messengersami z całej Polski było bardzo inspirujące i ciekawe.

1-2 czerwca 2018 W tych dniach w siedzibie Hufca odbywał się biwak 7 KDH „Nieliczni”. Miał on na celu zintegrowanie nowych członków drużyny oraz przygotowanie do wyjazdu na obóz. W piątek odbyła się też gra miejska, której nie przerwał nawet padający deszczyk.

30 kwietnia 2018 – 04 maja 2018 1 AWDH „Akt.es” wybrała się na majówkowy biwak. Tym razem zuchy i harcerze odwiedzili wschodnią stronę Polski - Białystok i Czarną Wieś Kościelną. Po długiej podróży zostały rozłożone namioty. Dni były pełne atrakcji. Członkowie drużyny przeszli szlak rzemiosła artystycznego, gdzie mieli okazję szatkować kapustę i deptać ją stopami, ubijać masło, lepić z gliny, dowiedzieć się jak pracuje tkaczka oraz jak zrobić samemu krajkę, a przy okazji dowiedzieć się, co to w ogóle jest „krajka”. Członkowie 1 AWDH „Akt.es” odwiedzili także Białystok gdzie zwiedzili Pałac Branickich, Muzeum Medycyny i Farmacji, Muzeum Historyczne (zuchy dowiedziały się, jak powstał Białystok a harcerze poznali religie Podlasia) i Cerkiew św. Ducha. Biwak przyniósł także wiele nowych umiejętności, m.in. gotowanie na ognisku. Nie zabrakło również zajęć artystycznych, wynikających ze specjalności drużyny.

30 maja – 3 czerwca 2018 Harcerki i harcerze Hufca ZHP Kwidzyn, pod opieką Komendanta Hufca, druha phm. Andrzeja Delewskiego, przygotowywali Harcerską Bazę Obozową w Siemianach do otwarcia sezonu. Konieczne było nie tylko gruntowne sprzątanie, ale też malowanie domków i kuchni. Baza jest gotowa na HAL 2018.

29-30 maja 2018 Druhna phm. Ksenia Grekulak oraz druhna pwd. Wiktoria Trzcińska (obie druhny 1 AWDH „Akt.es”) przeprowadziły cykl warsztatów dotyczących polityki bezpieczeństwa w ZHP oraz sytuacji intymnych w ZHP. W zajęciach udział wzięli instruktorzy oraz przyboczni wszystkich drużyn Hufca ZHP Kwidzyn.

26 maja 2018 Na Polance Redłowskiej, przy pomniku upamiętniającym jedyną wizytę Roberta Baden-Powella w Polsce, otoczona instruktorami Hufca ZHP Kwidzyn i członkami swojej drużyny, Zobowiązanie Instruktorskie złożyła druhna pwd. Aneta Walczak, drużynowa 23 DH „Bezimienni”.

25-27 maja 2018 Prawie 1400 zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów wzięło udział w 34 edycji Rajdu Rodło. Święto Chorągwi odbyło się w Gdyni, mieście z morza i marzeń. Przed uczestnikami Rajdu postawiono trzynaście całkowicie różnych tras. Jedną z nich przygotował druhna pwd. Beata Lagowska wraz z 10 KDH. To był doskonały czas przygody w mieście jak i jego okolicach. Harcerze pełni energii rozwiązywali zagadki, zwiedzali zakamarki miasta ale również wędrowali Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. Mieli możliwość przetestowania nowatorskiej i nowoczesnej gry QR KODY, przygotowanej przez druha pwd. Pawła Fiszera (przyboczny Próbnej Drużyny Harcerskiej „Widmo”). W sobotę wszyscy spotkali się na Polance Redłowskiej, jedynym miejscu w Polsce, które odwiedził Lord Robert Baden-Powell. Harcerze 7 KDH „Nieliczni” przy pomocy Próbnej Drużyny Harcerskiej „Widmo” stworzyli miasteczko rajdowe, gdzie przy różnych atrakcjach, przygotowanych i przeprowadzonych przez członków 7 KDH „Nieliczni” można było wspólnie przeżyć fascynujące przygody. W niedzielę wszyscy przeszli ulicami Gdyni pod przewodnictwem Orkiestry Dętej z Kwidzyna oraz druhny Naczelniczki harcmistrzyni Anny Nowosad. Po uroczystym apelu i obiedzie 7 KDH „Nieliczni”, pod kierownictwem drużynowej, druhny pwd. Ewy Pokrzeptowicz, uprzątnęła Polankę Redłowską, pozostawiając na niej tylko wspomnienia. Harcerze Hufca ZHP Kwidzyn wrócili dumni i pełni nadziei na kolejną edycję Rajdu.

22 maja 2018 W tym dniu odbyło się planowe posiedzenie KSI. Druhna Aneta Walczak (drużynowa 23 DH „Bezimienni”) zamknęła próbę przewodnikowską, a druh pwd. Paweł Fiszer (próbna drużyna harcerska „Widmo”) otworzył próbę podharcmistrzowską. Opiekunem obu prób jest druhna hm. Anna Pokrzeptowicz.

03 maja 2018 Święto Konstytucji 3 Maja tradycyjnie zaczęło się od złożenia wiązanek na Skwerze Kombatantów. Stamtąd uczestnicy obchodów udali się pod pomnik generała Józefa Piłsudskiego, gdzie również złożono wiązanki. Następnie odbył się przemarsz na Plac Jana Pawła II. Po uroczystej Mszy Świętej harcerze wysłuchali koncertu patriotycznego w wykonaniu Zespołu Kameralnego Orkiestry im. Johanna Straussa.

24 kwietnia 2018 Instruktorzy pwd. Wiktoria Wesołowska i pwd. Paweł Fiszer odwiedzili pięcio- i sześciolatków w przedszkolu „Jedyneczka”, aby opowiedzieć dzieciom, kim są zuchy i wzięło się harcerstwo w Polsce. Podczas spotkania dzieci nauczyły się nowej zabawy, a podsumowaniem całego spotkania było wspólne zdjęcie.

22 kwietnia 2018 W tym dniu zuchy z 12 Gromady Zuchowej „Słoneczne Promyki” pod opieką druhny hm. Doroty Łoś kwestowały w ramach akcji „Pola Nadziei” na rzecz kwidzyńskiego hospicjum.

22 kwietnia 2018 Na Terenach Rekreacyjno-Wypoczynkowych Miłosna odbył się festiwal „Razem dla autyzmu”. Druhny Adrianna Szczotka (6 GZ „Waleczne Wilczki”), Sandra Majewska (Próbna Gromada Zuchowa „Smerfy”), Karolina Kegel (10 KDH) oraz druh Marek Serocki (6 KDH „Dzwonki”)wraz z instruktorami druhną pwd. druhną Anielą Mordak, pwd Weroniką Szczęsna i druhem pwd. Pawłem Fiszer wspierali organizatorów podczas prowadzenia zabaw dla dzieci i młodzieży.

21 kwietnia 2018 Delegacje gromad i drużyn Hufca ZHP Kwidzyn im. Kwidzyniaków na czele z druhem phm. Andrzejem Delewskim, komendantem Hufca, wzięły udział w Akcji Sadzimy las dla Niepodległej. Miejscem działania były Dziemiany/Gmina Lipusz. Harcerze obsadzili aż 5 hektarów lasu.

20-21 kwietnia 2018 W Rakowcu odbył się biwak Próbnej Drużyny Harcerskiej „Widmo”. Harcerze najpierw udali się na podchody, przygotowane przez druhnę pwd. Wiktorię Wesołowską (7 KDH „Nieliczni”), a potem odbyły się gry i zabawy integracyjne.

19 kwietnia 2018 Druhna pwd. Wiktoria Wesołowska (7 KDH „Nieliczni”) oraz druh pwd. Paweł Fiszer (Próbna Drużyna Harcerska „Widmo”) przygotowali grę miejską dla klas II Społecznego Gimnazjum. Gra polegała na skanowaniu kodów QR i wykonywaniu zadań według odczytanych instrukcji.

16 kwietnia 2018 Na planowanym posiedzeniu KSI druhny z 7 KDH „Nieliczni” otworzyły próbę na stopnie instruktorskie. Druhna pwd. Ewa Pokrzeptowicz otworzyła próbę 

na stopień podharcmistrzyni. Opiekunem próby został druh phm. Mieczysław Dzikowski. Druhna Sandra Majewska natomiast otworzyła próbę na stopień przewodniczki. Opiekun próby - druhna hm. Anna Pokrzeptowicz. Na tym samym posiedzeniu druhna pwd. Wiktoria Trzcińska (1 AWDH „AKT.es”) otworzyła próbę na stopień podharcmistrzyni. Opiekun próby to druhna phm. Ksenia Grekulak, również z 1 AWDH „AKT.es”

14 kwietnia 2018 Komendant hufca, druh phm. Andrzej Delewski, druhna hm. Anna Pokrzeptowicz oraz druhna pwd. Ewa Pokrzeptowicz wzięli udział specjalnej zbiórce komendantów hufców Chorągwi Gdańskiej. Spotkanie było poświęcone zmieniającym się przepisom związanym z nadchodzącą HAL. Szczególną uwagę zwrócona na ochronę danych osobowych oraz rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym.

14 kwietnia 2018 Druhny phm. Ksenia Grekulak oraz pwd. Wiktoria Trzcińska, a także druhowie pwd. Paweł Fiszer i phm. Andrzej Szatkowski uczestniczyli w Warsztatach kwatermistrzów i księgowych, organizowanych w ramach Wiosennej Akcji Warsztatowo Aktywnych #1.

12 kwietnia 2018 Komendant Hufca, druh phm. Andrzej Delewski oraz druh hm. Andrzej Pliszka, skarbnik hufca, podpisali umowę dotyczącą realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Umowy z wnioskodawcami podpisał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i wicemarszałek Wiesław Byczkowski. Projekt „Rodzina to podstawa” będzie realizowany w partnerstwie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie. Hufiec ZHP Kwidzyn będzie prowadzić Placówkę Wsparcia Dziennego dla dzieci młodzieży. Obszar realizacji projektu dotyczy gmin: Kwidzyn, Prabuty, Ryjewo i Sadlinki. Wartość projektu to 2 337 312,90 zł. Dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej to 2 200 447,25 zł.

09 kwietnia 2018 W siedzibie Hufca odbyła się odprawa kadry, poświęcona bieżącej pracy drużyn oraz przygotowaniom do HAL.

06 kwietnia 2018 W Kwidzyńskim Parku Przemysłowo-Technologicznym wręczono Honorowe Nagrody Starosty Kwidzyńskiego i Przewodniczącego Rady Powiatu Kwidzyńskiego. Wyróżnienia przyznawane są osobom, organizacjom pozarządowym oraz instytucjom za szczególne osiągnięcia na rzecz rozwoju powiatu oraz praktyczne wdrażanie w życie idei samorządności. Krąg Seniorów ZHP im. hm. Zofii Dudulewicz otrzymał wyróżnienie z rąk Przewodniczącego Rady Powiatu Kwidzyńskiego pana Jerzego Śniega.

06 kwietnia 2018 odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Odbył się on w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie. Druh Miłosz Sinicki z 23 DH „Bezimienni” zajął I miejsce w powiecie w kategorii 14-16 lat.

06 kwietnia 2018 W kwidzyńskim Parku Przemysłowo-Technologicznym wręczono Honorowe Nagrody Starosty Kwidzyńskiego i Przewodniczącego Rady Powiatu Kwidzyńskiego. Wyróżnienia przyznawane są osobom, organizacjom pozarządowym oraz instytucjom za szczególne osiągnięcia na rzecz rozwoju powiatu oraz praktyczne wdrażanie w życie idei samorządności. Krąg Seniorów i Starszyzny ZHP „Płomienie” im. hm. Zofii Dudulewicz otrzymał wyróżnienie z rąk Przewodniczącego Rady Powiatu Kwidzyńskiego, pana Jerzego Śniega. Nagrodę odebrała delegacja „Płomieni” z komendantką Kręgu, druhną hm. Haliną Kierlin, na czele.

25 marca 2018 W Suszu odbyły się Międzyhufcowe Zawody Pierwszej Pomocy „HELP!”, których organizatorem był Harcerski Klub Ratowniczy w Suszu. Nasz Hufiec reprezentowały harcerki z 7 KDH „Nieliczni” (pwd. Wiktoria Wesołowska, pwd. Weronika Szczęsna, druhna Martyna Malinowska, druhna Agata Mioduszewska i druhna Alicja Karpińska. Opiekunem patrolu była druhna pwd. Ewa Pokrzeptowicz. Zawody podzielone były na dwie części- teoretyczną i praktyczną. Po napisaniu testu, harcerki, kierując się mapą, chodziły od punktu do punktu, biorąc udział w symulacjach wypadków. Ostatecznie patrol zajął drugie miejsce!

24-25 marca 2018 W siedzibie Hufca odbył się biwak 3 KDH „BONA VENTURA” im. Powstańców Warszawskich. Główny temat biwaku to samarytanka i szyfry, ale harcerze nie zapomnieli też o nadchodzących Świętach Wielkanocnych.

24-25 marca 2018 W ten weekend odbył się konkurs recytatorski „O Złote Usta”, w którym udział wzięli przedstawiciele naszego Hufca. W kategorii „recytacja” udział wzięli druh Milan Safander i druhna Zuzanna Glosa (1 AWDH „AKT.es) oraz druhny Julita Walczak i Iga Jaworowicz (23 DH „Bezimienni”). W kategorii poezji śpiewanej wystąpili druhna Marta Górska i druh Bartosz Kowalewski (23 DH „Bezimienni”). Ostatnią kategorię, twórczość własną, prezentował druh Milan Safander. Wszyscy poradzili sobie wspaniale i zajęli następujące miejsca: kategoria klas IV-VI i harcerzy - poezja śpiewana: Grand Prix „Złote Usta”: druh Bartosz Kowalewski. Kategoria klas IV-VI i harcerzy – recytacja: Grand Prix „Złote Usta”: druhna Iga Jaworowicz. Nagrodę specjalną za wątek niepodległościowy otrzymała druhna Iga Jaworowicz. W kategorii klas VII i oddziałów gimnazjalnych oraz harcerzy starszych - poezja śpiewana: miejsce I: druhna Marta Górska. Kategoria klas VII i oddziałów gimnazjalnych oraz harcerzy starszych - twórczość własna: wyróżnienie zdobył druh Milan Safander.

17 marca 2018 W Domu Harcerza w Gdańsku odbyło się spotkanie Komendantów Hufców Chorągwi Gdańskiej poświęcone bieżącej pracy hufców oraz przygotowaniom do Zlotu ZHP 2018. Udział w tej zbiórce wziął komendant Hufca, druh phm. Andrzej Delewski.

16-18 marca 2018 Druhna phm. Ksenia Grekulak i druhna pwd. Wiktoria Trzcińska (obie druhny z 1 AWDH „AKT.es”) oraz druh pwd. Paweł Fiszer (Próbna Drużyna Harcerska „Widmo”) prowadzili kurs zastępowych w Hufcu Bytów. Humory uczestników przed kursem były różne. Spodziewali się wykładów, cytowania regulaminów oraz musztry. Niestety, takie wymagania nie były spełnione, ponieważ zajęcia miały formę gier, zabaw i warsztatów.

16-18 marca 2018 W tych dniach odbyło się ostatnie spotkanie Kurs Komend. Udział w nim wzięli komendant Hufca, druh phm. Andrzej Delewski, druhna pwd. Urszula Piwowarska (Zespół Organizacyjny Hufca Kwidzyn), druhna pwd. Joanna Kierlin-Serocka (członek Komendy ds.. drużyn specjalnościowych) oraz druh pwd. Remigiusz Lempski (Zespół Kwatermistrzowski Hufca). Kurs był bardzo owocny i potrzebny w pracy Hufca.

15-16 marca 2018 W II Liceum Ogólnokształcącym odbyły się eliminacje gminne 41 Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Udział w konkursie wzięli harcerze z 23 DH „Bezimienni”. Druhowie Miłosz Sinicki, Dawid Kamecki, Wiktor Walczak oraz druhna Natalia Kuca przeszli do etapu powiatowego, zajmując II miejsce w kategorii gimnazjum.

13 marca 2018 W tym dniu 67 KDH NS „Leśne Skrzaty” udała się do Łodzi. Harcerze zwiedzili budynek Telewizji Łódź i tworzyli własny film animowany. Byli także w kinie. Potem zwiedzali miasto, między innymi słynną ulicę Piotrowską.

12 marca 2018 Odbyła się odprawa kadry Hufca Kwidzyn. Głównym tematem było podsumowanie 34 OFPHTiPŚ „Szałamaja”. Każdy członek sztabu podsumował pracę swojego zespołu i podał wnioski do dalszej pracy. Komendant Hufca podziękował wszystkim za trud i poświęcony czas, a na koniec wręczył drobne upominki.

10 marca 2018 Przedstawiciel naszego Hufca wzięli udział w konferencji zatytułowanej „Bezpieczeństwo uczestników wypoczynku w czasie wystąpienia nagłego zagrożenia życia i zdrowia dzieci i młodzieży”. Odbyła się ona w Stoczni Gdańskiej. Od razu po konferencji instruktorzy zostali zaproszeni na spotkanie z Radą Chorągwi do Domu Harcerza na konsultacje metodyczne „Wszystko zależy od nas”.

05 marca 2018 Odbyło się planowane posiedzenie KSI. Druhna Weronika Tłustochowicz, członkini Kręgu Seniorów i Starszyzny ZHP „Płomienie” im. druhny hm. Zofii Dudulewicz otworzyła próbę przewodnikowską. Opiekunką próby została druhna hm. Bożena Pankowska (również Krąg Seniorów „Płomienie”). Na tym samym posiedzeniu próbę przewodnikowską zamknęła druhna Ewa Mosakowska-Pliszka (Zespół Medyczny Hufca Kwidzyn). Opiekun próby druhna hm. Anna Pokrzeptowicz.

03 marca 2018 Harcerze i harcerki z 1 AWDH „AKT.es” udali się do Gdańska, gdzie odwiedzili escape room „Pokój Guślarki” oraz Europejskie Centrum Solidarności, w którym odbywała się Żywa Biblioteka. Mieli tam okazję poznać wiele ciekawych i wyróżniających się osób o różnych poglądach, chorobach itd. Harcerze i harcerki wypożyczali książki i rozmawiali z nimi na najróżniejsze tematy, poszerzając swoją wiedzę i otwartość na świat.

02-04 marca 2018 Już po raz 34. odbył się w Kwidzynie Festiwal Piosenki Harcerskiej, Turystycznej i Poezji Śpiewanej Szałamaja’2018. Na tegoroczną Szałamaję przyjechało około 420 uczestników, z których 70 zmierzyło się na festiwalowej scenie. Doliczyć należy też grupy wsparcia i sztab Hufca ZHP Kwidzyn, co daje liczbę ponad 450 uczestników. Rywalizacja tradycyjnie odbywała się w kategoriach piosenki harcerskiej, turystycznej i poezji śpiewanej. Nie zabrakło też wykonań w ramach Nieprzetartego Szlaku i coraz silniej reprezentowanej kategorii zuchowej. Tegoroczny regulamin Szałamai nakładał na uczestników obowiązek wykonania utworów Andrzeja Starca i Wojciecha Młynarskiego. Ta jedyna z takimi tradycjami amatorska impreza złączyła i pokolenia, i miłośników śpiewania poezji i turystycznych hitów. Tegoroczne motto i scenografia przeniosła uczestników w góry wraz z góralem Jędrkiem, który żwawo zachęcał widownię do gromkiego „hej!”. Jury nie przyznało w kategorii piosenki harcerskiej pierwszego miejsca, za to było pod wrażeniem drużyn NS, doceniając pracę instruktorów i opiekunów. Jak zwykle w kategorii poezja śpiewana dopisali soliści. Przez szałamajową widownię przewinęło się mnóstwo gości, rodziców, grup wsparcia śpiewających gromad i drużyn. Odwiedzili nas także skauci z Leśnej Szkółki z Gdyni i druhny z drużyny ZHR z Sopotu. 

Na wniosek Komendy wręczono odznaki i medale. Instruktorzy Hufca ZHP Kwidzyn druhna hm. Wanda Kozakowska i druh phm. Andrzej Szatkowski otrzymali Medal Zasłużony dla Chorągwi Gdańskiej, a druhna hm. Magdalena Jankowska brązowy Krzyż zasługi dla ZHP. Z wielka radością z rąk druha hm. Artura Glebko, komendanta Chorągwi Gdańskiej, odznaki Przyjaciel Chorągwi Gdańskiej ZHP otrzymali pani Justyna Liguz i pan Wojciech Bryczkowski, którzy choć, jak się sami przyznali, nie byli nigdy harcerzami to z wielką radością wspierają harcerską brać i każde harcerskie działanie. W Koncercie Gwiazd zaśpiewali bardzo klimatyczne profesjonalni wykonawcy piosenki autorskiej, na czele z Łukaszem Majewskim, tegorocznym jurorem. Laureaci festiwalu wystąpili podczas Koncertu Galowego, który został przygotowany przez komendanta honorowego Szałamai, druha hm. Mieczysława Dzikowskiego. W finale odśpiewana została autorską piosenkę druha Dzikowskiego „Idę w góry”. Tradycyjnie na zakończenie zawiązano krąg przyjaźni, a komendant Hufca ZHP Kwidzyn, druh phm. Andrzej Delewski, zaprosił wszystkich na kolejną odsłonę Festiwalu za rok,

01 marca 2018 Na Marezie, z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych odbył się uroczysty apel i złożenie wiązanek. Następnie goście i gospodarze udali się do Urzędu Gminy w Kwidzynie, gdzie złożono kolejne kwiaty. Całą uroczystość prowadził komendant hufca, druh phm. Andrzej Delewski.

24 lutego 2018 Delegacja Hufca udała się do Lublina na Galę Dnia Myśli Braterskiej 2018 „Niezwyczajni”. Nominację w kategorii Nieprzetartego Szlaku otrzymała druhna pwd. Izabela Karpińska. Nasza finalistka odebrała z rąk Naczelniczki ZHP druhny hm. Anny Nowosad nominację oraz nagrodę.

23 lutego 2018 Z okazji obchodów Dnia Myśli Braterskiej harcerze Hufca ZHP Kwidzyn spotkali się w gościnnych progach Szkoły Podstawowej nr 6 w Kwidzynie na wspólnym kominku. Na zaproszenie 6 KDH „Dzwonki” i Kręgu Seniorów ZHP „Płomienie” przybyli harcerze i zuchy takich drużyn jak 12 GZ „Słoneczne Promyki”, 68 KDH NS „Wesołe Włóczęgi”, 67 KDH NS „Leśne Skrzaty” oraz 7 KDH „Nieliczni”. Na kominku przypomniano historię ruchu skautowego na świecie i w Polsce. Wspólny śpiew przygotowany przez „Płomienie” wzajemne życzenia i upominki, chustowanie i Obietnica Zuchowa podkreśliły uroczysty nastrój spotkania.

22 lutego 2018 W sposób wyjątkowy 1 AWDH „AKT.es” spędziła DMB, bo pomagając w zorganizowaniu i przeprowadzeniu gry terenowej 1 Sztumskiej Drużynie Harcerskiej NS „Uśnickie Wilki”. Zabawa zakończyła się wspólnym ogniskiem z pochodniami.

21 lutego 2018 Druhny pwd. Beta Lagowska, pwd. Wiktoria Trzcińska, phm. Ksenia Grekulak oraz hm. Anna Pokrzeptowicz wzięły udział w spotkaniu komendantów tras 34 Chorągwianego Rajdu RODŁO. Ustalono przebieg tras, zapotrzebowanie na materiały programowe i omówiono kwestie finansowe.

20 lutego 2018 Odbyła się odprawa drużynowych w siedzibie Hufca. Omówiono pracę bieżącą oraz przydzielono obowiązki na zbliżający się 34 Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej, Turystycznej i Piosenki Śpiewanej „SZAŁAMAJA”.

16-18 lutego 2018 Członkowie Komendy w składzie: druh phm. Andrzej Delewski, druhna hm. Magdalena Jankowska, druhna hm. Anna Pokrzeptowicz, druhna pwd. Joanna Kierlin-Serocka oraz druh pwd. Remigiusz Lempski i druhna pwd. Urszula Piwowarska wzięli udział w I części kursu dla komend hufców. Kurs zorganizowała Chorągiew Gdańska. 

Był prowadzony metodą warsztatów oraz gier i zabaw. Odbywał się w Domu Harcerza w Gdańsku.

16-18 lutego 2018 Druhna Sandra Majewska oraz druh Olaf Guze wzięli udział w kursie przybocznych zuchowych „Po drugiej stronie lustra”. Organizatorem kursu był hufiec Gdańsk-Wrzeszcz- Oliwa, a zajęcia odbywały się w Wrzeszczu.

16-17 lutego 2018 1 AWDH „AKT.es” zorganizował dwudniowe obchody ósmych urodzin drużyny. Nie zabrakło tortu, zabaw i oczywiście wspomnień.

12 lutego 2018 Na planowanym posiedzeniu KSI zamknięto próbę i przyznano stopień przewodniczki druhnom: samarytance Marcie Przysowie (drużynowa 6 GZ „Waleczne Wilczki”), opiekun próby druh phm. Andrzej Delewski oraz HO Urszuli Piwowarskiej (przyboczna 10 KDH), opiekun próby druhna hm. Magdalena Jankowska. Natomiast próbę na stopień przewodniczki otworzyła druhna pionierka Adriana Szczotka (przyboczna drużynowa 6 GZ „Waleczne Wilczki”), opiekun próby druhna hm. Magdalena Jankowska oraz druhna Renata Mosakowska (Krąg Seniorów i Starszyzny ZHP „Płomienie”), opiekun próby druhna hm. Halina Kierlin (przewodnicząca Kręgu Seniorów i Starszyzny ZHP „Płomienie”).

10 lutego 2018 W tym dniu odbyły się uroczystości pogrzebowe druha HR Mariana Zarzyckiego. Rozpoczęły się Oficjum w Katedrze pw. Świętego Jana Ewangelisty, a zakończyły uroczystym pochówkiem na Cmentarzu Komunalnym w Kwidzynie.

05 lutego 2018 roku odszedł na wieczną wartę druh HR Marian Zarzycki. Harcerz, członek Kręgu Seniorów i Starszyzny ZHP „Płomienie”, Wyklęty, Kwidzyniak, Sybirak… Ale także dobry człowiek, ojciec, dziadek, pradziadek. Śmierć Druha Mariana pozostawiła w nas smutek i żal. Odszedł wielki człowiek, oddany swojej ojczyźnie do samego końca. Patriota, godny naśladowania wzór dla młodych pokoleń Polaków, który czuwał do końca.

08 lutego 2018 Druhna pwd. Wiktoria Trzcińska (1 AWDH „AKT.es”) zorganizowała i przeprowadziła warsztaty dotyczące grafiki komputerowej. Uczestnicy poznali zasady używania i promowania marki ZHP. Nie mogło obyć się bez ćwiczeń. Harcerze wykonali własne projekty używając opcji programu inkscape.

02 lutego 2018 Druh phm. Andrzej Delewski pełnił całodzienny dyżur w siedzibie Hufca Kwidzyn. Na komendancki dyżur przybyło wiele osób w sprawach ewidencji, składek, pracy bieżącej hufca i drużyn. Dla komendanta Hufca Kwidzyn był to wyjątkowo ciężki i pracowity dzień.

30 stycznia 2018 Druhna pwd. Joanna Kierlin-Serocka (drużynowa 6 KDH „Dzwonki”) przeprowadziła spotkanie dotyczące drużyn specjalnościowych. Drużynowi i przyboczni mogli dowiedzieć się o przebiegu zdobywania specjalności, wymaganiach i warunkach przyznania. Poinformowała też o kursach, szkoleniach i konferencjach specjalnościowych.

26-28 stycznia 2018 W Orkuszu odbył się szpiegowski biwak 7 KDH „Nieliczni” oraz Próbnej Drużyny Harcerskiej „Widmo”. Biwak był bardzo tajemniczy i pracowity, gdyż należało ukończyć „Szkołę Szpiegostwa”. W tym celu harcerze poznawali szyfry, wykonywali gadżety szpiegowskie i uczyli się sygnalizacji. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się też zajęcia w kuchni, a własnoręcznie upieczone bułki i drożdżówki smakowały wyśmienicie. Biwak był bardzo udany.

26 stycznia 2018 Odbyła się Kapituła Stopni Wędrowniczych, na której zamknięto stopień HO oraz przyznano naramiennik wędrowniczy druhnie Urszuli Piwowarskiej (10 KDH). Na tym samym posiedzeniu Kapituła otworzyła próbę na stopień HO druhnie pwd. Beacie Lagowskiej (10 KDH) oraz druhnie pwd. Wiktorii Wesołowskiej (7 KDH „Nieliczni”).

21 stycznia 2018 MAK zorganizowała Zlot Absolwentów z okazji 20-lecia istnienia Szkoły. Na Zlot przybyli druhna hm. Dorota Łoś (12 GZ „Słoneczne Promyki”, druhna hm. Magdalena Jankowska (2 GZ „Odważne Tygrysy”), druh phm. Andrzej Szatkowski (7 KDH „Nieliczni”), druhna Anna Pokrzeptowicz (Próbna Drużyna Harcerska „Widmo”) oraz druh pwd Paweł Fiszer (Próbna Drużyna Harcerska „Widmo”). Oprócz tortu, wspólnego gotowania i wspomnień odbyły się też warsztaty dla instruktorów. Druhna hm. Magdalena Jankowska prowadziła moduł pt. „Braterstwo”, druhna hm. Dorota Łoś moduł „Edukacja przez ruch”, druhna hm. Anna Pokrzeptowicz i druh pwd. Paweł Fiszer warsztaty z majsterki „Wypalane okładki”.

20 stycznia 2018 Macierzysta Akademia Kształcenia zorganizowała spotkanie instruktorów szkoły. Na zbiórkę dotarli druhna hm. Dorota Łoś (12 GZ „Słoneczne Promyki”, druhna hm. Magdalena Jankowska (2 GZ „Odważne Tygrysy”), druhna Anna Pokrzeptowicz (Próbna Drużyna Harcerska „Widmo”), druhna phm. Ksenia Grekulak (1 AWDH „AKT.es”) oraz druh pwd Paweł Fiszer (Próbna Drużyna Harcerska „Widmo”). Wszystkie druhny dostały powołanie jako instruktorki MAK-u na rok 2018. Na spotkaniu zorganizowano różne warsztaty, szkolenia, kursy związane z procesem kształceniowym oraz podjęto pierwsze prace nad Konstytucją Szkoły.

19-20 stycznia 2018 67 KDH NS „Leśne Skrzaty” pod opieką druhny pwd. Izabeli Karpińskiej udała się na 3 Chorągwiany Turniej Kręgli drużyn NS. Turniej odbył się w Pucku. Na zakończenie zmagań, harcerzom zorganizowana tradycyjny bal karnawałowy. W tym roku motywem przewodnim było „Wakacyjne Wspomnienie”. Bal odbył się w piątek w godzinach wieczornych i zakończył wspólną iskierką. W sobotę rano harcerze udali się na grę terenową w formie turnieju kręglowego. „Leśne Skrzaty” były bezkonkurencyjne i zajęły I miejsce na 3 Chorągwianym Turnieju Kręgli Nieprzetartego Szlaku.

19-21 stycznia 2018 W tych dniach 23 DH „Bezimienni” zorganizowała zimowy biwak w Otłowcu. Harcerze bawili się bardzo dobrze, spędzając dużo czasu na świeżym powietrzu.

12 stycznia 2018 W siedzibie Chorągwi Gdańskiej odbyły się warsztaty Uniwersytetu Komunikacji i Promocji. Udział w nich wzięli druh phm. Andrzej Szatkowski (7 KDH „Nieliczni”), druh pwd. Paweł Fiszer (Próbna Drużyna Harcerska „Widmo”), druhna Adrianna Szczotka (6 GZ „Waleczne Wilczki”) i druhna Marta Przysowa (6 GZ „Waleczne Wilczki”).

12 stycznia 2018 W Domu Harcerza Chorągwi Gdańskiej odbyła się zbiórka komendantów i skarbników hufców. Udział w niej wzięli druh phm. Andrzej Delewski oraz druh hm. Andrzej Pliszka. Na spotkaniu omówiono pracę bieżącą hufców Chorągwi Gdańskiej, a także zbliżający się Zlot ZHP i Rajd Rodło.

08 stycznia 2018 Na planowanym posiedzeniu KSI omówiono trwające próby przewodnikowskie. Druhna pwd. Beata Lagowska (drużynowa 10 KDH) oraz druh Marek Fiołna (7 KDH „Nieliczni”) poprosili o przedłużenie prób i zmianę zadań.

08 stycznia 2018 odbyła się zbiórka Komendy, poświęcona pracy bieżącej Hufca Kwidzyn oraz zaplanowaniu kolejnych działań. Omówiono też przygotowania do XXXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej, Turystycznej i Poezji Śpiewanej.

05-07 stycznia 2018 odbył się w Warszawie "weekend specjalnościowy". organizowany przez Wydział Wsparcia Specjalnościowego GK ZHP pod nazwą "W połowie drogi 2". Wzięła w nim udział druhna pwd. Joanna Kierlin-Serocka.

28-29 grudnia 2017 W siedzibie Hufca odbył się biwak wigilijny 3 KDH „Bona Ventura” im. Powstańców Warszawskich. Harcerzy odwiedzili Członków drużyny odwiedził Mikołaj. Nie zabrakło bogato zastawionego stołu i wspólnego kolędowania.

21 grudnia 2017 Rozpoczęło się przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju w szkołach, urzędach, przedszkolach itd. Harcerze odwiedzili szpital, hospicjum, Straż Miejską, Policję, Straż Pożarną i wiele, wiele innych miejsc. Najpóźniej Światło dotrze do przedstawicieli kościoła prawosławnego, którzy Wigilię będą obchodzić dopiero 07 stycznia 2018.

20 grudnia 2017 Druhna pwd. Wiktoria Wesołowska złożyła, w obecności KSI, opiekuna próby i swojej drużyny – 7 KDH „Nieliczni” Zobowiązanie Instruktorskie na Betlejemskie Światło Pokoju. Uroczystość odbyła się na przepięknie udekorowanym Placu Jana Pawła II w Kwidzynie. Dokładnie rok wcześniej druhna Wiktoria rozpoczęła swoją próbę instruktorską, prowadząc przekazanie BŚP mieszkańcom Kwidzyna.

20 grudnia 2017 Na Placu Jana Pawła II członkowie Hufca Kwidzyn przekazali latarenki ze Światłem z Betlejem. Rozpoczęła się sztafeta BŚP „W Tobie jest światło” do szkół, urzędów, naszych domów... Uroczystość prowadził druh phm. Andrzej Delewski - Komendant Hufca ZHP w Kwidzynie.

20 grudnia 2017 W siedzibie Hufca ZHP Kwidzyn odbyło się spotkanie wigilijne zuchów, harcerzy, instruktorów naszego Hufca. Nie zabrakło przedstawicieli każdego środowiska. Była to okazja, aby spędzić przy BŚP chwilę w zadumie i ciszy. Nie zabrakło też kolędi podzielenia się opłatkiem.

19 grudnia 2017 Zuchy, harcerze, instruktorzy Hufca Kwidzyn udali się do Gdańska po Betlejemskie Światło Pokoju. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się zbiórką pod Domem Harcerza. Następnie wszyscy przybyli udali się na ulicę Długą, gdzie odbyło się przekazanie BŚP. Harcerze otrzymali je z rąk Komendanta Chorągwi, druha hm. Artura Glebko.

19 grudnia 2017 Druhowie hm. Andrzej Pliszka i phm. Andrzej Delewski wzięli udział w chorągwianej Wigilii. Spotkanie odbyło się w Domu Harcerza i miało bardzo uroczysty, świąteczny charakter.

15-16 grudnia 2017 Próbna Drużyna Harcerska „Widmo” po raz pierwszy spotkała się na Wigilii drużyny. Biwak miał miejsce w siedzibie naszego Hufca. Na biwak została zaproszona druhna Ewa Mosakowska, która uczyła harcerzy, jak zrobić pierogi. Zajęcia bardzo się podobały, a własnoręcznie sklejone pierogi były głównym daniem na wigilijnym stole. Harcerzy odwiedził też Mikołaj, który każdemu podarował jakiś drobiazg.

14-18 grudnia 2017 Na Zlot Betlejemski udała się 1 AWDH „AKT.es”. Zuchy i harcerze między innymi wzięli udział w grze terenowej po Zakopanem, ognisku, koncercie grupy „Cisza Jak Ta”. Najważniejsza była jedna Msza Święta, na której skauci ze Słowacji przekazali Betlejemskie Światło Pokoju Polakom. Przedstawiciele naszego Hufca otrzymali BŚP od druhny naczelniczki, hm. Anny Nowosad oraz Przewodniczącego ZHP, druha hm. Dariusza Supła. Światło bezpiecznie dotarło do Sztumu, skąd powędrowało dalej, między innymi do Kościoła Zielonoświątkowego w Malborku.

13 grudnia 2017 1 AWDH „AKT.es” wzięła udział w wigilijnym spotkaniu dla potrzebujących. Harcerze pomogli organizatorom w znoszeniu naczyń, rozdawaniu prezentów i uprzątnięciu sali. Organizatorem Wigilii był r Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sztumie, a uroczysto odbyła Si w pensjonacie Jonatan w Czerninie.

13 grudnia 2017 Po raz trzynasty odbył się konkurs Kolęd i Pastorałek organizowany przez 68 KDH NS „Wesołe Włóczęgi” im. Marii Grzegorzewskiej. Z Hufca Kwidzyn udział wzięły 2 GZ „Słoneczne Promyki”, 3 GZ „Odważne Tygrysy”, 6 KDH „Dzwonki”, 10 KDH, Krąg Seniorów i Starszyzny ZHP „Płomienie” im. druhny hm. Zofii Dudulewicz. Konkurs dał dużo radości, pozwolił spędzić czas w przedświątecznej atmosferze, a każdy uczestnik wyszedł z drobnym upominkiem.

08-10 grudnia 2017 W Gardei odbył się ostatni biwak kursu Przewodnikowskiego „Kadr 2” oraz kursu Przewodnikowskiego dla dorosłych. Był to bardzo pracowity czas, uczestnicy bowiem musieli zakończyć wszystkie zadania, rozliczyć się z pracy własnej, podsumować swoje działania. Komendantka Kursu, druhna hm. Magdalena Jankowska, zaprosiła wszystkich instruktorów, którzy prowadzili zajęcia na Kursie, na wspólny kominek. Każdy, kto w terminie wykonał swoje zadanie – otrzymał dyplom ukończenia Kursu.

05 grudnia 2017 Odbyła się VII Sztumska Gala Wolontariatu, podczas której zostali wyróżnieni lokalni wolontariusze. W Gali wzięli udział zastępowi 1 AWDH „AKT.es” – druh Kamil Szweda, druhna Marta Majewska i druhna Tatiana Żółtkiewicz, przyboczni - druh wywiadowca Milan Safader i druhna pwd. Wiktoria Trzcińska oraz drużynowa druhna phm. Ksenia Grekulak. Każdy otrzymał podziękowania z rąk wicestarosty Powiatu Sztumskiego, pana Antoniego Downarowicza.

02 grudnia 2017 Druhna hm. Magdalena Jankowska wzięła udział w warsztatach z gier wielkoformatowych. Warsztaty odbywały się w ramach JAK w Domu Harcerza w Gdańsku, organizatorem zaś była Macierzysta Akademia Kształcenia.

01-02 grudnia 2017 W tych dniach odbył się magiczny biwak 1 AWDH „AKT.es”. Była to noc pełna wróżb, poznawania różnych wierzeń i zwyczajów. Każdy członek drużyny wcielił się w postać związaną z magią. Wieczór minął bardzo przyjemnie, nie zabrakło wróżenia, lania wosku i pysznego jedzenia.

01-02 grudnia 2017 W Gardei odbył się biwak Mikołajkowo-Andrzejkowy. Zabawę przygotowała 23 DH „Bezimienni” pod przewodnictwem druhny Anety Walczak. Harcerze z próbnej drużyny harcerskiej „Widmo”, 6 KDH „Dzwonki”, oraz zuchy z próbnej gromady zuchowej z Rakowca i 6 GZ „Małe co nieco” przyjechały już w piątek, aby wspólnie bawić się, wróżyć, pląsać. W sobotę natomiast do Gardei dojechała 12 GZ „Słoneczne Promyki”, 9 DZiH „Róża Wiatrów”, 67 KDH NS „Leśne Skrzaty”, 3 GZ „Odważne Tygrysy”. Zuchy i harcerze szukali śladów Mikołaja, pokonując różne trasy. Biwak zakończył się wspólną zupą grochową, przygotowaną przez harcerzy z 23 DH „Bezimienni”.

25 listopada 2017 W Głównej Kwaterze ZHP odbyło się spotkanie koordynatorów lokalnych projektów Messengers of Peace w którym wzięły udział druhna phm. Ksenia Grekulak i druhna pwd. Wiktoria Trzcińska - jako przedstawicielki projektu 1 AWDH „AKT.es” „Przez sztukę o wartościach”. Na spotkaniu przekazane zostały wszystkie najważniejsze informacje dotyczące rozliczenia i realizacji projektu.

24-25 listopada 2017 Odbył się biwak 3 KDH „Bona Ventura” im. Powstańców Warszawskich. Biwak poświęcony był Prawu Harcerskiemu i bieżącej pracy drużyny.

20 listopada 2017 Odbył się Zjazd Sprawozdawczy Hufca ZHP Kwidzyn, na którym podsumowana dwuletnią pracę Komendy, Zespołów, KSI, Komisji Rewizyjnej itp. W Zjeździe wzięli udział Komendant Chorągwi Gdańskiej druh hm. Artur Glebko oraz Skarbnik Chorągwi – druh hm. Marek Boraczyński. Komenda otrzymała absolutorium, a Zjazd zakończył się wspólną iskierką. Dodatkową atrakcją było to, że 2 GZ „Odważne Tygrysy” otrzymała tytuł Gromady Kamykowej.

18-19 listopada 2017 Obył się pożegnalny biwak 1 KDW „Biały Szkwał”. Drużyna została rozwiązana i w taki sposób jej członkowie pożegnali się ze sobą i zakończyli wspólną zabawę.

17-18 listopada 2017 W Gardei odbył się biwak 23 DH „Bezimienni”. Harcerze tej drużyny wzięli udział w szkoleniu z pomocy przedmedycznej. Odbył się też turniej wyzwań i konkurs piosenek harcerskich.

13 listopada 2017 Instruktorzy i wędrownicy Hufca Kwidzyn wzięli udział w spektaklu „Terapia”, w którym jedną z głównych ról odgrywa druhna pwd. Joanna Kierlin-Serocka, drużynowa 6 KDH „Dzwonki”. Spektakl był imprezą charytatywną, dochód przeznaczono na wsparcie rehabilitacji nauczyciela WF, pana Macieja Walenczewskiego.

12 listopada 2017 Odbyła się alarmowa zbiórka Komendy i odprawa drużynowych, poświęcona udziałowi Hufca w Zlocie Stulecia Harcerstwa. Zlot odbędzie się w dniach 06-16 sierpnia 2018 w Gdańsku.

11 listopada 2017 Z okazji Święta Niepodległości odbył się mecz superligi piłki ręcznej MMTS Kwidzyn kontra Pogoń Szczecin. Harcerze Hufca Kwidzyn przed meczem wnieśli flagę Polski w celu odśpiewania hymnu przez kibiców. Mecz odbył się na Hali Widowiskowo-Sportowej Kwidzyńskiego Centrum Sportu i Rekreacji. MMTS Kwidzyn wygrał mecz 32:29.

11 listopada 2017 Reprezentacja 1 AWDH „AKT.es” wzięła udział w obchodach 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Sztumie. Zuchy „Płomyki” złożyły kwiaty pod Pomnikiem Rodła i uczestniczyły w radosnych uroczystościach.

11 listopada 2017 Komendant Hufca ZHP Kwidzyn, druh phm. Andrzej Delewski, wraz z druhem Markiem Jarmułowiczem, drużynowym 3 KDH „Bona Ventura” im. Powstańców Warszawskich, poprowadził apel dla mieszkańców Kwidzyna z okazji 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W uroczystościach udział wzięły wszystkie środowiska Hufca Kwidzyn.

10-12 listopada 2017 W ten weekend 1 AWDH „AKT.es” wzięła udział w XXX Rajdzie Śladami Przeszłości Gdańska. Harcerze wraz z druhną phm.. Ksenią Grekulak wzięli udział w trasie harcerskiej a harcerze starsi, pod opieką druhny pwd. Wiktorii Trzcińskiej w trasie starszoharcerskiej. Podczas rajdu zdobywano informacje na temat śmierci Arenda Dickmann'a, aby na koniec spróbować rozwikłać zagadkę kim była człowiek, który go zabił. Harcerze wzięli też udział w Paradzie Niepodległości. Pomimo zimna i deszczu zabawa była wyśmienita, a uśmiech nie schodził z twarzy.

09 listopada 2017 Kapituła Stopni Wędrowniczych zamknęła próbę i przyznała naramiennik wędrowniczy druhnie samarytance Wiktorii Wesołowskiej (7 KDH „Nieliczni”). Na tej samej Kapitule druhna Wiktoria otworzyła próbę na stopień harcerki orlej.

07 listopada 2017 Członkowie Kręgu Seniorów ZHP im. hm. Zofii Dudulewicz „Płomienie” zapalili znicze na grobach instruktorów ZHP. Przy grobie patronki Kręgu – hm. Zofii Dudulewicz odśpiewali Modlitwę Harcerską.

06 listopada 2017 Zbiórka robocza Komenda Hufca, poświęcona zbliżającemu się zjazdowi Hufca, pracy bieżącej oraz zaplanowaniu kolejnych przedsięwzięć.

06 listopada 2017 Odbyła się uroczysta odprawa instruktorów, połączona z Dniem Instruktora. Wszyscy obecni otrzymali drobne upominki, przygotowane przez druhnę hm. Dorotę Łoś. Omówiono przygotowania do zbliżającego się Zjazdu Hufca, pracę bieżącą i zaplanowano kolejne akcje i przedsięwzięcia. Swoimi umiejętnościami kulinarnymi popisały się druhny: phm. Ksenia Grekulak, pwd. Izabela Karpińska i Marta Przysowa, które obrady uświetniły własnymi wypiekami.

06 listopada 2017 Na planowanym posiedzeniu KSI zamknęła próbę przewodnikowską druhnie samarytance Wiktorii Wesołowskiej z 7 KDH „Nieliczni”. Na tym samym posiedzeniu próbę na stopień przewodnika otworzył druh wywiadowca Marek Jarmułowicz, drużynowy 3 KDH „Bona Ventura” im. Powstańców Warszawskich. Swoje posiedzenie KSI zakończyła podsumowując dwuletnią kadencję i sporządzając wnioski do dalszej pracy.

03-04 listopada 2017 Pierwszy weekend listopada upłynął pod hasłem siódmych urodzin 7 KDH „Nieliczni”. Przedstawiciele 2 GZ „Odważne Tygrysy”, 3 KDH „Bona Ventura” im. Powstańców Warszawskich, 5 DH „Knieja”, 6 GZ „Małe co nieco”, 6 KDH „Dzwonki”, 12 GZ „Słoneczne Promyki”, 67 KDH NS „Leśne Skrzaty”, próbnej drużyny z Rakowca „Widmo”, próbnej gromady zuchowej „Smerfy” oraz Kręgu Seniorów ZHP „Płomienie” i członkowie Kursu Przewodnikowskiego „Kadr 2” wraz z członkami Kursu Przewodnikowskiego dla Dorosłych złożyli przepiękne życzenia, wręczyli prezenty i odczytali siedmiolinijkowe wierszyki. Harcerki i harcerze z 7 KDH „Nieliczni” byli bardzo szczęśliwi i zadowoleni z upominków. Poczęstowali wszystkich tortem, ciasteczkami i napojami. Po uroczystym kominku, zakończonym quizem o „Nielicznych”, odbyła się dyskoteka w barwach drużyny. Na „granatowej dyskotece” nie zabrakło konkursów, pląsów i piosenek. Impreza zakończyła się w sobotę, wspólnym sprzątaniem sali gimnastycznej.

02-04 listopada 2017 Odbył się drugi zjazd Kursu Przewodnikowskiego „Kadr 2” oraz Kursu Przewodnikowskiego dla Dorosłych. W piątek członkowie obu Kursów wzięli udział w siódmych urodzinach 7 KDH „Nieliczni”. Sobota i niedziela były zaś poświęcone metodzie harcerskiej, metodykom, instruktorskiemu wizerunkowi i autorytetowi.

27-29 października 2017 Zuchy z 1 Artystycznej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „AKT.es” pod wodzą druhny phm. Ksenia Grekulak i druhny pwd. Wiktoria Trzcińska wzięły udział w XV Chorągwianym Turnieju Antka Cwaniaka. Szczęśliwe zuchy udały się do Pucka, gdzie zmierzyły się z koncertem Kaszubów i koniecznością zjedzenia dwóch tortów. Sobota to dzień warsztatów malarskich, teatralnych i muzycznych, a także rejs po Zatoce Puckiej i spotkanie z bursztynnikiem. Zuchy poznały też piosenki i gwarę kaszubską. Turniej zakończył się zdobyciem sprawności Kaszub/Kaszubka.

20-22 października 2017 W tych dniach rozpoczął się Kurs Przewodnikowski „Kadr 2” oraz Kurs Przewodnikowski dla Dorosłych. Komendantką została druhna hm. Magdalena Jankowska. Na pierwszym Zjeździe uczestnicy poznali się, ustalona zasady i podjęto pierwsze kroki na drodze instruktorskiej.

14 października 2017 Harcerze z 6 KDH „Dzwonki” pełnili dyżur podczas Senioraliów 2017. Impreza odbyła się w kwidzyńskim teatrze z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, a harcerze służyli pomocą nie tylko seniorom, ale również organizatorom święta. W Senioraliach wziął udział Krąg Seniorów ZHP „Płomienie” im. harcmistrzyni Zofii Dudulewicz.

09 października 2017 Zbiórka robocza Komendy. Omówiono pracę bieżącą, zaplanowano kolejny miesiąc i podsumowano dotychczasowe osiągnięcia.

09 października 2017 Odprawa drużynowych i instruktorów Hufca Kwidzyn poświęcona bieżącej pracy. Przekazano też wszystkie ustalenia ze zbiórki Komendy Hufca.

09 października 2017 Odbyło się robocze spotkanie KSI. Omówiono główne zadania i priorytety. Ułożono kalendarium spotkań.

07 października 2017 Harcerze Hufca Kwidzyn pomagali w obsłudze i organizacji I Biegu Traktora pod patronatem Wójta gminy Kwidzyn. Ten pierwszy półmaraton przyciągnął 180 uczestników, więc pracy dla naszej ekipy nie zabrakło.

29-30 września 2017 W tych dniach odbył się Harcerski Start Hufca Kwidzyn. Harcerze pierwszą noc spędzili w Szkole Podstawowej w Prabutach, gdzie gospodarzem wieczoru był Szczep Prabuty. Rano natomiast zuchy i harcerze udali się do Orkusza. Po przejściu 8 kilometrów, członkowie Hufca zostali powitani w bazie gorącą zupą. Impreza zakończyła się ogniskiem z kiełbaskami. Syci i szczęśliwi harcerze wrócili do domu bardzo zadowoleni i uśmiechnięci.

29 września 2017 Rozkazem Komendanta Chorągwi L25./2017 z dnia 29 września 2017 przydział służbowy do Hufca Kwidzyn otrzymała 1 Artystyczna Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „AKT.es” oraz druhna phm. Ksenia Grekulak , druhna pwd. Wiktoria Trzcińska i druh hm. Mieczysław Zawadzki.

23 września 2017 Odprawa Komendantów Hufców Chorągwi Gdańskiej. Udział wzięli Komendant Hufca, druh phm. Andrzej Delewski i druhna hm. Magdalena Jankowska. Omówiono roczną pracę Chorągwi i podano szczegóły dotyczące Zlotu ZHP 2018.

22 września 2017 Kapituła Stopni Wędrowniczych na swoim posiedzeniu otworzyła próbę na naramiennik wędrowniczy druhnie samarytance Urszuli Piwowarskiej (10 KDH), druhowi wywiadowcy Markowi Jarmułowiczowi i druhowi ćwikowi Michałowi Morawskiemu (obaj z 3 KDH „Bona Ventura” im. Powstańców Warszawskich). Na tej samej Kapitule próby na stopień Harcerki Orlej/Harcerza Orlego otworzyli druhna samarytanka Urszula Piwowarska i druh ćwik Michał Morawski.

17 września 2017 Kwidzyńskie obchody 78. rocznicy agresji ZSRR na Polskę. Uroczystość prowadzona i przygotowana była przez Hufiec Kwidzyn.

16 września 2017 Dziesięcioosobowa delegacja instruktorów wzięła udział w zbiórce wyborczej delegatów na XL Zjazd ZHP z rejonu Kwidzyn, Malbork, Starogard Gdański, Sztum, Tczew. Wybrano dwóch kandydatów, którzy będą reprezentować ww. hufce na Zjeździe ZHP – druhnę phm. Wiktorię Guz z Hufca Starogard Gdański i druhnę phm. Karolinę Kornas z Hufca Tczew.

16 września 2017 Delegacja instruktorów Hufca Kwidzyn wzięła udział w obchodach 50-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Kwidzynie. Uroczystości odbyły się w Teatrze Miejskim i na terenie Szkoły.

11 września 2017 Pierwsza odprawa drużynowych i instruktorów Hufca Kwidzyn. Ustalono kalendarium i terminy odpraw. Drużynowych zapoznano z planem na rok harcerski 2017-2018. Przedyskutowano akcję naborową i pracę ze składką.

11 września 2017 Pierwsze posiedzenie Komendy. Ustalono pracę Hufca na rok harcerski 2017-2018.

01–08 września 2017 Sześciu instruktorów z Kręgu Seniorów ZHP „Płomienie” im. harcmistrzyni Zofii Dudulewicz było uczestnikami Jesiennego Spotkania Seniorów Harcerskich na Głodówce.

01 września 2017 Kwidzyńskie obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, 
w które włączyli się przedstawiciele Hufca Kwidzyn.

11 września 2017 Pierwsze posiedzenie Komendy. Ustalono pracę Hufca 
na rok harcerski 2017-2018.

11 września 2017 Pierwsza odprawa drużynowych i instruktorów Hufca Kwidzyn. Ustalono kalendarium i terminy odpraw. Drużynowych zapoznano z planem na rok harcerski 2017-2018. Przedyskutowano akcję naborową i pracę ze składką.

16 września 2017 Delegacja instruktorów Hufca Kwidzyn wzięła udział w obchodach 50-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Kwidzynie. Uroczystości odbyły się w Teatrze Miejskim i na terenie Szkoły.

16 września 2017 Dziesięcioosobowa delegacja instruktorów wzięła udział w zbiórce wyborczej delegatów na XL Zjazd ZHP z rejonu Kwidzyn, Malbork, Starogard Gdański, Sztum, Tczew. Wybrano dwóch kandydatów, którzy będą reprezentować ww. hufce 
na Zjeździe ZHP – druhnę phm. Wiktorię Guz z Hufca Starogard Gdański i druhnę phm. Karolinę Kornas z Hufca Tczew.

17 września 2017 Kwidzyńskie obchody 78. rocznicy agresji ZSRR na Polskę. Uroczystość prowadzona i przygotowana była przez Hufiec Kwidzyn.

23 września 2017 Odprawa Komendantów Hufców Chorągwi Gdańskiej. Udział wzięli Komendant Hufca, druh phm. Andrzej Delewski i druhna hm. Magdalena Jankowska. Omówiono roczną pracę Chorągwi i podano szczegóły dotyczące Zlotu ZHP 2018.

29 września 2017 Rozkazem Komendanta Chorągwi L25./2017 z dnia 29 września 2017 przydział służbowy do Hufca Kwidzyn otrzymała 1 Artystyczna Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „AKT.es” oraz druhna phm. Ksenia Grekulak , druhna pwd. Wiktoria Trzcińska i druh hm. Mieczysław Zawadzki. 

29-30 września 2017 W tych dniach odbył się Harcerski Start Hufca Kwidzyn. Harcerze pierwszą noc spędzili w Szkole Podstawowej w Prabutach, gdzie gospodarzem wieczoru był Szczep Prabuty. Rano natomiast zuchy i harcerze udali się do Orkusza. Po przejściu
8 kilometrów, członkowie Hufca zostali powitani w bazie gorącą zupą. Impreza zakończyła się ogniskiem z kiełbaskami. Syci i szczęśliwi harcerze wrócili do domu bardzo zadowoleni
i uśmiechnięci.

07 października 2017 Harcerze Hufca Kwidzyn pomagali w obsłudze i organizacji I Biegu Traktora pod patronatem Wójta gminy Kwidzyn. Ten pierwszy półmaraton przyciągnął
180 uczestników, więc pracy dla naszej ekipy nie zabrakło.

09 października 2017 Zbiórka robocza Komendy. Omówiono pracę bieżącą, zaplanowano kolejny miesiąc i podsumowano dotychczasowe osiągnięcia. 

09 października 2017 Odprawa drużynowych i instruktorów Hufca Kwidzyn poświęcona bieżącej pracy. Przekazano też wszystkie ustalenia ze zbiórki Komendy Hufca.

09 października 2017 Odbyło się robocze spotkanie KSI. Omówiono główne zadania
i priorytety. Ułożono kalendarium spotkań.

14 października 2017 Harcerze z 6 KDH „Dzwonki” pełnili dyżur podczas Senioraliów 2017. Impreza odbyła się w kwidzyńskim teatrze z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, a harcerze służyli pomocą nie tylko seniorom, ale również organizatorom święta.