Kontakt

Związek Harcerstwa Polskiego

Hufiec Kwidzyn
im. Kwidzyniaków

ul. Warszawska 14

82-500 Kwidzyn

Komendant Hufca:
601 911 566

BIP

 

Nowy Sztandar

12.03.2016


Otrzymaliśmy nowy Sztandar!!

 - Lista darczyńców -

 

Zenon Soboczyński urodził się 22 sierpnia 1930r. w Drzyciminiu pow. Świecie. Do ZHP wstąpił w 1939r. a przyrzeczenie harcerskie złożył 24 kwietnia 1939r. na ręce hm H. Kalkowskiego w Osiu. Nosił Krzyż harcerski serii CXVIV nr 999.

Od 3 sierpnia 1947r. był drużynowym III DZ  „Dzielnych Lotników”, a w dniu 15 stycznia 1948r. został Namiestnikiem Zuchowym Hufca ZHP w Kwidzynie. Był wtedy uczniem III klasy Państwowego Liceum Pedagogicznego w Kwidzynie, którą ukończył w 1949r. W latach 1939 – 1949 zdobył wszystkie stopnie młodzieżowe ze stopniem Harcerza Rzeczpospolitej włącznie, a 15 sierpnia 1949r. uzyskał próbę drużynowego. Do 1948r. zdobył 30 sprawności harcerskich. W 1948r. był w kadrze kolonii zuchowej  w Dziwnym Lesie (Dziwnaków k/Kamienia Pomorskiego). W 1949r. pełnił funkcję z-cy kierownika koloni zuchowej w Szymanowie k/Morąga. W 1949r. pełnił funkcję zastępowego na kursie drużynowych w Gdyni.

Po przerwie w służbie harcerskiej w latach 1950r. do 1956r. został ponownie Namiestnikiem Zuchowym w Hufcu ZHP w Kwidzynie. Od 01 października 1960r. pełnił funkcję sekretarza Komendy Hufca ZHP. W dniu 01 stycznia 1961r. został z-cż Komendanta Hufca, a 10 września 1962r. Komendantem Hufca.

W 1957r. uczestniczył w kursie podharcmistrzowskim w Centralnej Szkole Instruktorów Zuchowych w Cieplicach, a w 1959r. brał udział w kursie aktywu harcmistrzowskiego  w Gdańsku.

Dnia 01 stycznia 1958r. został mianowany podharcmistrzem (R-z/58 GK ZHP), a 01 maja 1961r, harcmistrzem (R-z 9/61 GK ZHP).

W okresie pełnienia funkcji Komendanta Hufca ZHP w Kwidzynie w 1963r. Hufiec otrzymał drugi w swojej historii Sztandar. Przez całe swoje zawodowe życie dh hm Zenon Soboczyński był nauczycielem, wychowawcą domu dziecka i do emerytury Dyrektorem Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kwidzynie. W latach 1963r. do 1969r. studiował na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku, gdzie uzyskał stopień magistra pedagogiki. W okresie pracy w domu dziecka i ośrodku wychowawczym pomagał w działalności „Nieprzetartego Szlaku” na terenie Kwidzyna.

Za swoją pracę zawodową i społeczną był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Zasługi dla ZHP.

W dniu 2 października 1987r. po ciężkie, trudnej ponad pół rocznej chorobie dh hm Zenon Soboczyński odszedł na Wieczną Wartę.

Cześć Jego Pamięci!