Kontakt

Związek Harcerstwa Polskiego

Hufiec Kwidzyn
im. Kwidzyniaków

ul. Warszawska 14

82-500 Kwidzyn

Komendant Hufca:
601 911 566

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

BIP

 

Nowy Sztandar

12.03.2016


Otrzymaliśmy nowy Sztandar!!

 - Lista darczyńców -

Harcerska akcja letnia (HAL) to czas podsumowania całorocznej pracy drużyny harcerskiej. Wykorzystujemy w praktyce wszystko, czego nauczyliśmy się w minionym roku harcerskim. Podczas HAL wszyscy uczestnicy, począwszy od zucha, a kończąc na wędrownikach intensywnie pracują nad sobą. W tym roku nasz Hufiec imienia Kwidzyniaków wybrał się na obóz do bazy harcerskiej w Siemianach, która podlega naszej komendzie. Wielu z naszych harcerzy czuje się tam jak w domu, ponieważ jeździliśmy już tam na obozy w poprzednich latach. Siemiany to wieś położona w województwie warmińsko- mazurskim, nad najdłuższym jeziorem w Polsce – Jeziorakiem.

Jest to miejscowość turystyczna z bogatym zapleczem noclegowo – rekreacyjnym, którą odwiedza latem tysiące turystów. Są główną przystanią dla żeglarzy, zaraz po Iławie. We wsi działa obecnie kilka lokali gastronomicznych, gdzie latem odbywają się koncerty muzyczne. W pobliskich lasach znajduje się baza naszego hufca, do której przybiliśmy 1 lipca. Przez następne dziesięć dni namioty stały się tymczasowym domem naszych harcerzy. Przez czas obozu szlifowaliśmy swoje umiejętności survivalowe, uczyliśmy się nowych piosenek, zdobywaliśmy sprawności a przede wszystkim integrowaliśmy się. Nic tak nie łączy ludzi jak wspólna zabawa przy ogniu, dlatego w czasie obozu odbyły się trzy ogniska hufcowe, przy którym zasiadły wszystkie drużyny z Kwidzyna. Na obozie, zwłaszcza najmłodsi z naszych harcerzy, chcą się bawić, dlatego kadra obozu, (która składa się z osób najbardziej doświadczonych, posiadających wiedze harcerską i organizujących cały HAL) ułożyła chrzest obozowy. W zabawie udział wzięli najmłodsi z naszych uczestników, dla których obóz w Siemianach był pierwszą przygodą harcerską. W tym roku dużo skupiliśmy się na historii regionu, w którym przebywaliśmy i historii Polski. Dzieci i młodzież najszybciej uczy się poprzez zabawę, dlatego wszyscy uczestniczyliśmy w teatrze leśnym. Nasi harcerze przedstawiali sceny z najważniejszych wydarzeń Polski i miejscowe legendy, świetnie się przy tym bawiąc. Harcerze są ciekawi świata i uwielbiają wędrówki, dlatego udaliśmy się całym hufcem nad Jezioro Czyste znajdujące się na terenie rezerwatu przyrody Jasne w Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego, gdzie poznaliśmy legendy tego miejsca. Harcerze to jedna wielka rodzina, dlatego staraliśmy się integrować się z harcerzami z całej Polski, którzy znajdowali się na bazie harcerskiej „Siemiany”. Ludzie najszybciej łapią kontakt przy wspólnej zabawie, dlatego starsi harcerze naszego Hufca Kwidzyn zagrali w podchody nocą wraz z Hufcem Olsztyn. Harcerze to rozrywkowi ludzie, dlatego drużyny z naszego hufca chętnie wybierali się do Siemian na Szanty do różnych lokalnych knajpek, gdzie mogli podsłuchać pieśni, które często śpiewamy przy ognisku w profesjonalnym wykonaniu.  Obóz to czas zabawy i pracy nad sobą. Każdy uczestnik stara się spędzić czas jak najbardziej produktywnie. Nad harcerzami piecze sprawuje kadra obozu, która przekazuje swoją wiedzę młodszym uczestnikom i stara się kreatywnie rozporządzać czasem obozu, aby podczas niego harcerze mieli ręce pełne roboty. Po dziesięciu dniach spędzonych razem nastała chwila powrotu do domu. Wszyscy żałowali, że czas harcowania na tym obozie dobiegł końca. Przez czas HAL dużo osiągnęła każda z drużyn Hufca Kwidzyn, jak i każdy uczestnik obozu z osobna. Zorganizowanie Harcerskiej Akcji Letniej to wielkie wyzwanie. Kiedy jednak na ostatnim ognisku przedstawiciele drużyn dzielili się osiągnięciami i opowiadali, jak pracowicie spędzili czas na obozie. Serce aż rosło z radości, kiedy patrzyło się na roześmiane twarze najmłodszych harcerzy wpatrzonych w blask ogniska. Dla takich chwil właśnie wielu z nas zakochała się w harcerstwie.  Spędzamy razem czas będąc jak rodzina. Przez dziesięć dni jeszcze bardziej się ze sobą zżyliśmy. Pełni energii i pięknych wspomnień wróciliśmy do domu, z nadzieją, że kolejne obozy będą równie udane, co tegoroczny obóz w bazie harcerskiej „Siemiany”.

Tekst druhna pion. Magda Piątkowska, 3KDH im. Powstańców Warszawskich (tekst w oryginale)

Fot. phm. Andrzej Szatkowski