Kontakt

Związek Harcerstwa Polskiego

Hufiec Kwidzyn
im. Kwidzyniaków

ul. Warszawska 14

82-500 Kwidzyn

Komendant Hufca:
601 911 566

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

BIP

 

Nowy Sztandar

12.03.2016


Otrzymaliśmy nowy Sztandar!!

 - Lista darczyńców -

Młodniejemy!

XXXII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej, Turystycznej i Poezji Śpiewanej Szałamaja '2016.

Chociaż w numerze Szałamai zawitało 32, to sama impreza staje się coraz młodsza. Regulamin naszego Festiwalu głosi, że wykonawcami ocenianymi przez jury mogą być wokaliści od 14 roku życia. Górna granica jeszcze nie istnieje, czego dowodem był późny debiut szałamajowy pana burmistrza Prabut Marka Szulca. Jest to dowód na to , że krąg harcerski z piosenką, jest ciągle otwarty. Tegoroczną sceną w dniu harcerskim zawładnęły zuchy, a soliści w przeglądzie piosenki turystycznej i poezji śpiewanej. Tegoroczne zmagania oceniało trzyosobowe jury w osobach druha phm. Michała Kosowicza,  pana Leszka Kopcia i Łukasza Majewskiego. Dwaj ostatni byli niespodzianką dla szałamajowej widowni i uczestników. Zagrali swoje mini koncerty, jako support dla laureatów Szałamai '2016. O czym do końca nie wiedział nikt. Formuła festiwalu jest dokładnie określona. Nie rezygnujemy z harcerskiego stylu. Metoda harcerska wydobywa z nas wszystko co najlepsze: entuzjazm, chęć służby i wspólnej zabawy. Integruje środowisko Hufca ZHP Kwidzyn i sprawdza naszą logistykę, zaangażowanie i funkcjonowanie drużyn.

Jest jednocześnie szkołą charakterów i propaguje  przyjaźń i braterstwo. Dokładnie określone zadania są dobrowolne i dają pole do popisu nie tylko młodym wokalistom i muzykom. Nad całością czuwał phm. Andrzej Delewski, tegoroczny komendant festiwalu. 

Tegoroczna statystyka wygląda następująco W tym roku zakwaterowano 150 osób , które przyjechały na szałamajowe zmagania. Dodajmy do nich ok.80 kwidzyńskich harcerzy ze służb. Widownia zapełniona. W Zmaganiach Nieprzetartego Szlaku wystąpiło 8 wykonawców, w tym 2 duety. Debiutowały także, z sukcesem, dziewczyny z MOW w Kwidzynie w roli konferansjerek.           W dniu harcerskim wystąpiło 9 solistów i 11 zespołów czyli śpiewających gromad   i drużyn. Dzień zakończył się koncertem grupy „Siebie Warci” z Rumii.

Prawdziwe apogeum przesłuchań przypadło na sobotę. W kategorii piosenki turystycznej i poezji śpiewanej przesłuchano 34(!) solistów i 10 zespołów. Bezkonkurencyjna okazała się  Anastasija Smirnova z Grudziądza. Sztab Szałamai już wie, że trzeba doprecyzować regulamin dotyczący doboru repertuaru i zachęcać instruktorów i wychowawców do pracy z grupami wokalnymi z nastawieniem na akompaniament „na żywo”. Wybrzmiał hymn Szałamai i fantastyczna piosenka finałowa pt.”Pod naszym niebem , na naszej ziemi”.

Gratulujemy laureatom naszej muzycznej dżungli, jak głosiło tegoroczne motto.

Imprezą towarzyszącą było poświęcenie i wręczenie Hufcowi ZHP Kwidzyn nowego sztandaru. Ale to zupełnie oddzielna harcerska historia.

O czym z dumą i wzruszeniem melduje

hufcowa skryba druhna digi, digi, digi Dorota Łoś

fot.phm.Andrzej Szatkowski z hm.D.Łoś / Archiwum Hufca